4 KROKI

Na czym polega dynamika rekolekcji „Lectio divina”?

Cztery momenty dnia

Dynamika rekolekcji „Lectio divina” opiera się na czterech etapach modlitwy słowem Bożym: lectio – meditatio – oratio – contemplatio, które stanowią cztery główne momenty rekolekcyjnego dnia. Uczestnik rekolekcji wprowadzany jest dzień po dniu w osobiste spotkanie ze słowem Bożym, przeżywane na pustyni: na indywidualnej modlitwie i w pełnym milczeniu. Jest zaproszony i przygotowywany przez prowadzącego rekolekcje do czterech momentów dnia:

lectioI. Lectio: Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty. Słowo Boże, które zostało spisane, jest ciągle słowem, które musi być przez ciebie usłyszane i przyjęte całą istotą.

– Znajdź sobie miejsce, które pomoże Ci wyciszyć się zewnętrznie i wewnętrznie
– Czytaj wybrany tekst słowa Bożego powoli i półgłosem. Takie czytanie pomaga uczestniczyć w lekturze całym ciałem i ułatwia zapamiętywanie
– Staraj się czytać tekst całym sobą: całym umysłem, sercem i wolą
– Spróbuj odnaleźć w tekście „słowo kluczowe”, które pozwala uchwycić jego główne przesłanie

II. Meditatio: Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”. Medytacja jest to stopniowe meditatiowprowadzenie w tajemnicę Słowa: pilne skupienie twojego umysłu i poszukiwanie ukrytej prawdy. Koncentruj się na słowie, a nie na sobie. Bogactwo słowa będzie Ci pomagało poznać i zrozumieć siebie. Zatrzymaj się nad fragmentem, który przykuł Twoją uwagę. Przylgnij do słowa nowego, które cię zadziwia lub niepokoi. Powtarzaj je i rozważaj. Jak Maryja zachowuj słowo w sercu i czekaj na światło i zrozumienie.

–    Rozpocznij lekturę cichym głosem
–    Powtarzaj słowo lub zdanie, które przykuwa twoją uwagę – nasycaj się nim
–    Szukaj wyjaśnienia Pisma przez Pismo – tzn. powiąż słowo lub zdanie z jakimś innym słowem Pisma, które przychodzi ci na myśl
–    Staraj się zachować i strzec w sercu słowa, które najbardziej do ciebie przemówiły.

oratioIII. Oratio: Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś.

–    Uwielbiaj Boga i dziękuj Mu za to Kim jest w twoim życiu
–    Przywołaj na pamięć co Bóg uczynił w historii twojego życia
–    Błagaj Go, proś, wołaj, wyrażaj swoje cierpienie
–    Możesz tak się modlić w każdej chwili, w wybranym czasie, podczas Eucharystii i Liturgii Słowa, różańca…

IV. Contemplatio: Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu.contenplatio

Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa.

–    Staraj się milczeć i pozostawać w bezruchu, w skupieniu
–    Otwórz się na łaskę kontemplacji, czyli bądź z Bogiem tam gdzie On przebywa
–    Trwaj w doświadczeniu oczekiwania i spojrzenia. Najważniejsze jest przebywanie w głębokiej więzi z Nim samym
–    Staraj się patrzeć Jego oczyma na siebie, na drugich, na wydarzenia i pozwól, aby wszystko przenikała Jego łaska. Kiedy zaczniesz widzieć z perspektywy Boga, wtedy zaznasz pokoju.

opracował ks. Krzysztof Wons SDS

Tekst pochodzi ze strony www.cfd.sds.pl